Социални и правни науки (СПН)

Катедрата е обучаващо звено по специалността „Социален мениджмънт”, ОКС „Бакалавър” и по шест магистърски програми от професионално направление 3.4 Социални дейности. Те са акредитирани с решение от 11.10.2015 год. /Протокол № 17/ на Постоянната комисия по педагогически науки и социални дейности към Националната агенция за оценяване и акредитация. Акредитираните специалности от ОКС "Магистър"  са: "Социален мениджмънт", "Социална работа при лица с девиантно поведение",  „Социална работа с деца”, "Безопасни и здравословни условия на труд", "Европейска социална интеграция" и "Социално предприемачество".Срокът на валидност на акредитацията е пет години.

Катедрата осигурява фундаменталната и общотеоретична подготовка на студентите от тези, както и в други специалности, осъществявайки обучение по: Философия, История на социалната дейност, Социология и Методи на социологическите изследвания, Социална политика,Европейско социално законодателство, Морско право, Социална и Организационна психология, Основи на държавата и правото, Основи  на социалната работа, Семейно и наследствено право, Трудово право, Търговско право, Административноправни основи на социална сфера,Международно морско право,конвенции и договори, Защита на интелектуалната собственост и др.

Катедрата осигурява специализирана подготовка на студентите от специалност „Социален мениджмънт” и от други специалности,включваща обучение по: Методи на социалната работа, Етика на социалната работа, Психология на девиантното поведение, Психология на труда, Организация и управление на социалните дейности, Социална работа с хора в неравностойно положение, Социална работа с безработни, Етноси и междукултурни взаимодействия, Защита на лица, претърпели насилие в семейна среда, Национална политика за закрила на детето, Лидерство и формиране на екипи, Индивидуално и семейно консултиране и др.

Към сайта на катедрата »

Още


Катедра

«Социални и правни науки»

ВрИД Ръководител на катедрата

гл. ас.д-р Красимира Павлова Георгиева

Състав на катедрата

доц. д.п.н. Тошко Христов Петров
доц. д-р Лъчезар Димитров Аврамов
доц. д-р Мария Иванова Желева
доц. д-р Ирина Тодорова Тодорова
гл. ас.д-р Даниела Маринова Петрова
гл. ас.д-р Ивайло Детелинов Цанов

Създаване на катедрата

Катедрата в сегашния си формат съществува от юни 2007 г. Тя наследява в организационно отноше-ние създадения през 1991 год. в ТУ-Варна Хуманитарен факултет, преобразуван през 1993 год. в Юридически факултет. От 2007 г. Юридическият факултет се преобразува в катедра „Науки за държавата и правото и социалнополитически дейности” и е включена във факултет «Електроника», а от февруари 2008г. е с наименованието «Социални и правни науки».

Научно направление в което работи състава на катедрата

Социални, стопански и правни науки, хуманитарни и педагогически науки:

·  педагогика;
·  социални дейности;
·  история;
·  психология;
·  политически науки;
·  право;
·  социология;
·  философия.

Тематика на научните изследвания

·  социална политика и социология;
·  история на социалната дейност;
·  социална,организационна психология и психология на девиантното поведение;
·  социални и правни механизми за закрила;
·  организация и управление на социалните дейности;
·  теория на държавата и правото;
·  социална работа с различни целеви групи;
·  семейно и наследствено, административно, търговско и трудово право;
·  противоправно поведение на непълнолетни и малолетни;
·  етноси и междукултурни взаимодействия.

Постижения на научните изследвания

·  Регионални и общински дирекции на Агенция „Социално подпомагане „;
·  Регионални и общински структури на Държавната Агенция за закрила на детето;
·  Общински дирекции „Социални дейности“;
·  Регионални дирекции на Агенцията по заетостта и общински Дирекции по труда;
·  Регионални и общински структури на Министерство на образованието и науката;
·  Неправителствени организации;
·  Частни и публични доставчици на социални услуги.

Математика и физика (МФ)

Секция "Математика"

Преподавателите от секция „Математика” обучават студентите от всички специалности на ТУ-Варна по математическите дисциплини и по дисциплината Математика в Подготвителен курс българоезиково и Подготвителен курс англоезиково обучение в ТУ-Варна.

Секция "Физика"

Физиката в своето модерно значение е създадена като наука в началото на 19 век, като синтез   от няколко по-стари науки: част от механика, оптика, акустика, електричество, магнетизъм, топлина.Синтезът е базиран върху голяма част и признаване на това, че различните сили в природата са близки и като факт общи, защото са форми на енергия.
Секция “Физика” е създадена през 1963 г. като кат.”Физика и химия”, а като самостоятелна такава съществува  от 1976 г. От 1999 г.

ВрИД Ръководител на катедрата

гл.  ас. д-р Мелине Оник Апрахамян

Кабинет: 808Е
Тел: 052 383 401
email: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

 

Към сайта на катедрата »

 

Електроенергетика (ЕЕ)

Катедра "Електроенергетика" е създадена през 1974 г, за да осигури специализираното обучение на студентите от специалност "Електроенергетика". За 30 години катедрата е подготвила и дипломирала над 1000 електроинженери, които успешно се реализират във всички структури на електроенергийните системи (водни, топлинни, атомни електрически централи, подстанции, електроснабдителни и преносни предприятия, енергийни отдели на промишлените предприятия и водния транспорт), като проектанти, инженери в електроизпитвателни лаборатории, главни инженери, диспечери, началници на отдели, мениджъри на електроенергийни предприятия, научни работници и т.н.

В катедрата се провежда и обучение на докторанти по научни специалности: електрически централи и подстанции, електрически мрежи и системи, техника на високите напрежения, електроизолационна и кабелна техника.

Специалност "Електроенергетика" в България е акредитирана само в ТУ-Варна.

Към сайта на катедрата »

Още


Катедра:

 «Електроенергетика»

Ръководител на катедрата

доц. д-р инж. Николай Деянов Николаев

Състав на катедрата

доц. д-р инж. Юлиан Емилов Рангелов
доц. д-р инж. Йончо Любенов Каменов
доц. д-р инж. Николай Деянов Николаев
доц. д-р инж. Милена Димитрова Иванова
гл. ас. д-р инж. Росица Филчева Димитрова
ас. инж. Антон Борисов Филипов
ас. инж. Димитър Григоров Георгиев

Създаване на катедрата

Катедра  «Електроенергетика» е създадена през 1974 г. за подготовка на електроинженери в област-та на електроенергетиката, свързана с производството, преноса, разпределението и потреблението на електрическа енергия. Първият випуск от 49 електроинженери по електроенергетика е дипломи-ран през 1978 г. През различните години катедрата е подготвяла от 30 до 50 електроинженери за година.

Научно направление в което работи състава на катедрата

Научните изследвания на преподавателите са насочени към:

·  изследване на установени и преходни режими на електроенергийните системи;
·  защита и управление на електроенергийни обекти;
·  заземителни и мълниезащитни инсталации;
·  електробезопасност;
·  изследване на възникването и ограничаването на пренапрежения в електроенергийните системи;
·  проектиране и изграждане на електроенергийни обекти;
·  присъединяване на ветрогенератори към електро-енергийната система.

Тематика на научните изследвания

 

Тематиката на научните изследвания, провеждани в катедрата е насочена в областите:

·  устойчивост на електроенергийни системи
·  „интелигентни“ електрически мрежи
·  електрически централи и подстанции;
·  електрически мрежи и системи;
·  техника на високите напрежения;
·  електробезопасност;
·  преходни процеси в електроенергийните системи;
·  релейна защита и автоматизация на електро-енергийни системи;
·  електротехнически материали.

Постижения на научните изследвания

·  Електроенергиен системен оператор – София
·  Национална електрическа компания
·  Електроразпределителни дружества

Представяне и оценка на лабораторната база за научни изследвания

·  Лаборатория «Електрически централи и    подстанции» , зала 710Е, площ 90 m2. Лаборатория-та е изградена като действаща разпределителна уредба и е оборудвана с оригинални апарати. Обособени са две самостоятелно функциониращи части – машинна зала и разпределителна уредба. Двете части са свързани и образуват универсален лабораторен изследователски комплекс.
·  Лаборатория  «Релейна защита и автоматизация на електроенергийните системи», зала 708Е, площ 54 m2. В лабораторията са монтирани 6 релейни табла, оформени като стендове за учебна и изсле-дователска работа.
·  Лаборатория  «Електрически мрежи и системи» , зала 709Е, площ 72 m2. Лабораторията разполага с 14 компютърни   конфигурации за провеждане на учебни и научни изследвания в областта на електрическите мрежи и системи, моделиране, къси съединения, режими и устойчивост на електроенергийните системи.
·  Лаборатория  «Техника на високите напрежения», зала 719Е, площ 195 m2. Изградени са четири високо-волтови изпитвателни уредби: за променливо напрежение 620 kV и 120 kV, за импулсно напрежение 750 kV, за постоянно напрежение 50 kV. В лабораторията се извършват изпитания на изолационни системи, изследват се разрядни процеси в диелектрици, изпитват се устройства за защита от пренапрежения.
·  Лаборатория  «Техническа безопасност », зала 823Е, площ 54 m2. Лабораторията разполага с 8  стенда  и 2 уредби за изследвания, свързани с охраната на труда и безопасните условия на труд при експлоа-тация на електрическите съоръжения.
·  Лаборатории  «Електротехнически материали », зала 707Е, площ 36 m2 и зала 827Е, площ 48 m2. Лабо-раториите са оборудвани с модели и съвременна измервателна апаратура за изследване характе-ристиките на електроизолационни материали, проводникови, полупроводникови, магнитни материали и пасивни елементи .

 

Теоретична и Измервателна Електротехника (ТИЕ)

Катедра "Теоретична и измервателна електротехника" е създадена през 1963 г. В момента катедрата разполага с шест учебни лаборатории, в които се обучават студенти от всички специалности на ТУ-Варна.

Катедрата извършва обучение в следните направления:

  • Теоретична Електротехника
  • Обща Електротехника
  • Електрически Измервания

Към сайта на катедрата »

Още


Катедра

 «Теоретична и измервателна електротехника»

Ръководител на катедрата

доц. д-р.инж. Илонка Тодорова Лилянова

Състав на катедрата

доц. д-р инж. Марин Славов Маринов
доц. д-р.инж. Илонка Тодорова Лилянова
доц. д-р инж. Ивайло Йорданов Неделчев
доц. д-р инж. Христо Живомиров Караиванов
гл. ас. д-р инж. Златан Колев Ганев
гл. ас. д-р инж. Мирослава Гришева Донева

 

Създаване на катедрата

 

Катедра «Теоретична и измервателна електротех-ника» е създадена през 1963 год. с ръководител доц. Крум Асенов Попов. Катедрата е в състава на «Електротехническия факултет», разкрит с поста-новление на МС на Р.България №162 от 27.09.1962г. В катедрата са формирани три учебни направления:

·  Теоретична електротехника;
·  Електрически измервания;
·  Обща електротехника.

Научно направление в което работи състава на катедрата

·  Теоретична електротехника;
·  Електроизмервателна техника;
·  Електротехника;
·  Електроника;
·  Електротехнологии.

Тематика на научните изследвания

 

·  Теория на веригите;
·  Теория на полето;
·  Излъчване и разпространение на електромагнитни вълни;
·  Електроизмервателна техника;
·  Системи за сбор на данни
·  Обработка на сигнали от измервания
·  Оптимизиране на качеството на ел.енергия;
·  Електросъпротивително и индукционно нагряване;
·  Силови регулатори, стабилизатори и преобразу-ватели на напрежение;
·  Моделиране не електромагнитно поле във флуиди.

Постижения на научните изследвания

 

«Дружба-стил» Варна; «Градски тролейбусен тран-спорт» – Варна, Пловдив, Габрово и др;  «Електро-терм» – Варна; Завод за пещи  «Елпром» – Балчик, «Хидрострой»-Варна; «Елпром-ЕМЗ»- гр.Шабла.

Представяне и оценка на лабораторната база за научни изследвания

·  Зала 306Е; площ 33,6м2.; комплектовани установки за изследвания на трифазни вериги; филтри за симетрични съставящи; изследване на бобини с феромагнитен магнитопровод; изследване на ферорезонанс.
·  Зала 310Е; площ 45,1м2; комплектовани установки за изследване на хармонични и нехармонични режими в линейни електрически вериги; изследване на нелинейни вериги; изследване на резонансни явления; изследване на четириполюсници.
·  Зала 309Е; площ33,6м2.; комплектовани установки за измерване на ток, напрежение и мощност в еднофазни и трифазни вериги при различен товар и фактор на мощността; измерване на съпротивление, индуктивност и капацитет; изследване на магнитни характеристики на феромагнитни материали; изследване на температурни и тензопреобразуватели; системи за сбор на данни.
·  Зала 317Е; площ 33м2; оборудвана със система за прецизни измервания, мониторинг, контрол и диагностика на различни процеси; компютърна зала на катедрата.
·  Зала 703Е;площ 39,6м2; комплектовани лабораторни постановки за измерване на електрически величи-ни; изследване на трансформатори и машини; лабо-раторни постановки за системи за електроснабдя-ване на автомобила; автомобилни запалителни системи; системи за контрол и диагностика в автомобила.
·  Зала 317АЕ; площ 25,7м2; комплектовани лаборатор-ни постановки за изследване характеристиките на различни полупроводникови елементи и устройст-ва; лабораторни постановки за изследване на характеристиките на специални електрически машини.

 

Електротехника и електротехнологии (ЕТЕТ)

Катедра "Електротехника и електротехнологии" е наследник на създадената през 1964г. катедра “Електрически машини и апарати”, която е сред основателите на Електротехническия факултет. За 56 години екипа от преподаватели и научни рабоници е подготвил и дипломирал над 2500 електроинженери, които успешно се реализират като специалисти в областта на проектирането, изграждането, експлоатацията и диагностиката на - електрическо и електротехнологично оборудване; устройства за преобразуване и използване енергия от  възобновяеми енергийни източници; електрически машини и задвижвания; електрическа апаратура за управление и защита. Дипломиралите се електроинженери успешно се реализират във всички сектори на електропромишлеността и възобновяемите енергийни източници.

Катедра „Електротехника и електротехнологии“ извършва обучение на студенти в две бакалавърски програми – „Възобновяеми енергийни източници” и „Електротехника и електротехнологии”, и в няколко магистърски програми, сред които „Електротехника” и  „Възобновяеми енергийни източници”.

Към сайта на катедрата »

Още


Катедра

 «Електротехника и електротехнологии»

Ръководител на катедрата

проф. д-р инж. Бохос Рупен Апрахамян

Състав на катедрата

доц. д-р инж. Майк Юрген Щреблау
доц. д-р инж. Мария Иванова Маринова
доц. д-р инж. Татяна Маринова Димова
гл.ас. инж. Георги Димитров Желев
гл.ас. инж. Янита Стоянова Славова
гл.ас. д-р инж. Павел Иванов Андреев
ас. инж. Марин Тодоров Маринов

Административно-технически персонал на катедрата

инж. Мая Георгиева Газибарова - технически изпълнител

Създаване на катедрата

Катедра «Електротехника и електротехнологии» е създадена през 1963 год. с постановление на МС, публикувано в ДВ брой 18от 05.03.1963 г. Катедрата е в състава на Електротехническия факултет, разкрит с поста-новление на МС на Р.България №162 от 27.09.1962г.

Понастоящем в катедрата са формирани следните учебни направления:

  • Електрически машини;
  • Електрически апарати; 
  • Възобновяеми енергийни източници;
  • Електротехнологии.

Научни направления в които работи състава на катедрата

  • Електрически машини и електрозадвижвания;
  • Електрически и електронни апарати за управление и защита; 
  • Технология на електромеханични устройства;
  • Възобновяеми енергийни източници;
  • Електротехнологии и електроекология;
  • Електротермични процеси и устройства;
  • Нанотехнологии в електротехниката.

Тематика на научните изследвания

 

•          Експериментално изследване на електромашинни системи, възобновяеми източници на енергия и електромагнитни и термични явления от гледна точка на управление и организация на производствения процес – разкриване на нови знания и разширяване на познанието в научната област;
•          Разработване на методология за научно-приложно изследване при създаването на автоматизирани ситеми за проектиране на електрически машини и компютърно проектиране на електрически машини и електрозадвижвания, включително на системите за управлението им;
•          Разработване на нови високотехнологични конструкции на електрически машини с използване на нови високоефективни материали;
•          Изследване на различни видове електромашинни преобразуватели на енергията за реализиране на високоефективни системи с възобновяеми източници на енергия.
•          Разработване на нови конструкции на електрически машини с повишена енергийна ефективност;
•          Мониторинг и диагностика на електрически машини и силови трансформатори;
•          Анализ и оценка на риска при експлоатация на електрически машини, което е пряко свързано с технико-икономически проблеми;
•          Експериментално изследване на електрически апарати, системи за управление и защита, възобновяеми източници на енергия и електромагнитни и термични явления от гледна точка на управление и организация на производствения процес – разкриване на нови знания и разширяване на познанието в научната област;
•          Разработване на методологии за научно-приложно изследване, анализ и проектиране на контактни апарати, базирани на нови софтуерни продукти;
•          Разработване на нови високотехнологични конструкции на електрически апарати с използване на нови високоефективни материали. Изследване на нови технологии в електрическите апарати, базирани на използването на наноматериали и нанотехнологии;
•          Изследване на различни видове преобразуватели на енергията за реализиране на високоефективни системи с възобновяеми източници на енергия. Изследване на електрически и електронни апарати за управление и защита, използвани в системи с възобновяеми източници. Разработка на методологии за повишаване на надеждността на работа;
•          Разработване на нови конструкции на електрически апарати с повишена енергийна ефективност. Изследване на възможностите за повишаване енергийната ефективност, комутационната възможност, износоустой-чивост и други основни характеристики на релейно-контактните апарати, чрез използване на нови технологии и материали;
•          Изследване на контактни апарати за ниско, средно и високо напрежение с цел получаване на нови теоретични знания или потвърждаване на съществуващите с нови методи и технически средства;
•          Изследване на електронни (безконтактни) електрически апарати, базирани в преобразувателната техника. Изучаване на нови технологии и елементна база – полупроводникови силови елементи и тяхното приложение в съвременното електроапаратостроене;
•          Разработване на апарати за управление и защита, базирани на микропроцесорно управление. Изучаване на програмни езици за програмиране на микропроцесори
•            Разработване на специализирани апарати за осигуряване на електротехнологични процеси: електротермични – съпротивителни и индукционни пещи, галванични – нанасяне на покрития, електролизни вани и др.
•          Експериментално изследване на електротехнологични системи (промишлени и за екологични цели) и електромагнитни и термични явления от гледна точка на управление и организация на производствения процес – разкриване на нови знания и разширяване на познанието в научната област;
•          Разработване на методология за научно-приложно изследване при създаването на автоматизирани ситеми за проектиране и моделиране на електротехнологични процеси и устройства, включително на системите за управлението им;
•          Теоретичен анализ на процеси в електротехнологични и в частност електротермични устройства;
•          Моделиране на процеси и устройства за индукционно нагряване;
•          Изследване на особеностите при работа на индукционни системи с плоски индуктори;
•          Разработване на модели на устройства за термообработка;
•          Изследване на специализирани електропещи за високотемпературно нагряване и топене;
•          Изследване на елементи и схеми за управление на технологични устройства;
•          Разработване на захранващи източници за специализирани електро-съпротивителни пещи;
•          Приложение на наноматериали и нанотехнологии в електротехниката;
•          Разработване и изследване на електротехнологични съоръжения, апарати и уредби, използвани в индустриалните технологии за опазване и възстановяване на околната среда;
•          Проблеми на анализа на работата на електротермични съоръжения чрез моделиране и изследвания на практически действуващи или проектирани устройства;
•          Моделиране на процесите и работата на електротехнологични устройства – електромагнитни сепаратори;
•          Моделиране и създаване на електротехнически устройства с приложение на нанотехнологии.

Представяне и оценка на лабораторната база за научни изследвания

·  Лаборатория 715Е; „Битови електрически уреди“, площ 72м2, лабораторията е оборудвана с най-съвременни битови електрически уреди. Има възможност за изпитване енергийната ефективност, електрическите и  топлинни характеристики на: нагревателни елементи, електрическа фурна, пералня, различни видове бойлери, отоплителни уреди и други;
·  Лаборатория 716Е; „Слънчева енергетика и Ветрова енергетика“, площ 72м2, оборудвана е с най-съвременни  постановки в областта на слънчевата и ветровата енергетика, поместени са два стенда за изследване на колекторни системи, ветрогенератор, айроканал за изпитване на ветроколела и калибрация на анемометри, три лабораторни стенда за изследване на Браун газ генератори,метеорологична станция за изпитване параметрите на околната среда и ветрови течения,  стендове за изпитване на фотоволтаични модули, стенд за моделиране на геометрията на система Слънце-Земя и Земя –Слънце, физически модел на хибридна система за генериране на електрическа енергия,стенд за изпитване на енергийни  параметри на нискоенергийна къща, стенд за изпитване на фотоволтаична инверторна система електровелосипед;
·  Лаборатория 717Е; „Електротехнологии“, площ 72м2. Лабораторни постановки по направление Електротехнологии, включващи постановки за електроискрово напластяване и електростатично нанасяне на защитни покрития. Образци на магнитен сепаратор и електромагнит за постоянен ток, устройство за получаване на озон чрез тлеещ разряд и полупромишлен образец на ултразвукова вана за очистване на замърсени детайли;
·  Лаборатория 240УПБ; „Експлоатация, диагностика и ремонт на електрически машини и апарати“ , площ 33м2, лабораторията е оборудвана с детайли, възли и образци на електрически машини и апарати, стенд за изпитване на котвени намотки, стенд за изпитване на роторни възли, стенд за изпитване на намотките на електрически апарати, технологични съоръжения, щанци, шаблони и други приспособления, макети на различни електромеханични устройства;
·  Лаборатория 102УПБ;“Електротермия“, площ 96 м2, лабораторни постановки по направление Електротехнологии, полупромишлени образци на електросъпротивителни пещи за топене и термообработка на стъкло и стъклени изделия, промишлен образец на високочестотно устройство за индукционно нагряване, устройства за получаване на озон ;
·  Лаборатория718Е /хале/, „Електрически машини“,  площ 396м2, обособени над 75 модерни съвременни лабораторни постановки по електрически машини и микромашини, разположени са 4 електромашинни динамометри/Пенделмашини/ и стенд за изпитване на електрически микромашини, провеждат се лабораторни упражнения по електрически машини, микромашини, електрозадвижвания и  електромеханични устройства;
·  Лаборатория 719 А Е, „Електрически апарати високо напрежение“, площ 42 м2, в лабораторията се извършват експериментални изследвания на разединители с моторно задвижване, определят се характеристики на високомощни предпазители, катодни отводители, вакуумни прекъсвачи, апаратни изолатори, токови и напреженови измервателни трансформатори;
·  Лаборатория 830Е, „АВВ апарати“,площ 54м2,  разполага с модерни комутационни апарати ниско напрежение на фирма АВВ, водеща в областта на електрическите апарати. Това осигурява в  лабораторията да се провеждат практически упражнения по физика на процесите в електрическите апарати за ниско напрежение, свързани с основни характеристики на електромагнитни механизми за променлив и постоянен ток, преходни контактни съпротивления, магнитни проводимости и други.  Лабораторията разполага със стенд за изследване характеристиките на съвременни електрически апарати за управление и защита, електромагнитни релета, автоматични прекъсвачи, предпазители със стопяема вложка, реализиране на схеми за различни магнитни пускатели, минимално и максимално токови изключватели, изключватели от претоварване, дефектнотокови изключватели;
·  Лаборатория 832Е, „Електронни апарати за управление и контрол“,  площ 36м2, лабораторията разполага с четири стенда за изпитване на комутация, защита и управление на различни  обекти посредством електронни безконтактни апарати на фирма АВВ, два стенда за изпитване на съпротивителни релета и сензорни нивомери. Конфигурации за свързване на релейни вериги с контактори с електронен блок, релета за време и други.