Oт 12 до 14 май 2023 г. в гр. Монтана се проведе Националната студентска олимпиада по математика (НСОМ' 2023). Домакин на състезанието беше СУ „Св. Климент Охридски”.
Националната студентска олимпиада по математика е състезание по математика между студенти от бакалавърски или магистърски програми и от 1974 г. се организира ежегодно от висшите училища в България. От 2010 г. НСОМ се провежда със съдействието на Министерството на образованието и науката. Право да участва в НСОМ като състезател има всеки студент от бакалавърска или магистърска програма на висше училище в Република България. Студентите се разпределят в три състезателни групи според професионалното направление, в което е специалността им: Група А – математика, информатика и компютърни науки; Група Б – природни и технически науки, сигурност и отбрана; Група В – всички неизброени в групи А и Б.

ТУ–Варна участва в състезанието с отбор от 6 студенти, които се състезаваха в група Б:

Йордан Атанасов Симеонов, 1 курс, бакалавър, специалност СИТ

Йордан Петров Връбчев, 2 курс, бакалавър,  специалност КСТ

Димитър Христов Христов, 1 курс, бакалавър, специалност КСТ

Теодора Цветомирова Цонева, 2 курс, бакалавър, специалност ИКТ

Даниел Красимиров Чобанов,  1 курс, бакалавър, специалност СИТ

Ивайло Илиев Илиев, 1 курс, бакалавър, специалност КСТ.

Нашите студенти спечелиха 2 купи в отборното класиране – второ място в класирането по отбори и по групи; второ място в класирането по висши училища и 5 медала  в индивидуалното класиране – 2 златни, 1 сребърен и 2 бронзови медала:

Йордан Атанасов Симеонов СИТ, 1 курс  –  златен медал

Йордан Петров Връбчев,  КСТ, 2 курс – златен медал

Димитър Христов Христов, КСТ, 1 курс  –  сребърен медал

Теодора Цветомирова Цонева, ИКТ, 2 курс  – бронзов медал

Даниел Красимиров Чобанов,  СИТ, 1 курс – бронзов медал.

Второ място в класирането по отбори и по групи.

Второ място в класирането по висши училища

5 медала в индивидуалното класиране: 2 златни, 1 сребърен и 2 бронзови, както следва:

Йордан Атанасов Симеонов СИТ, 1 курс – златен медал

Йордан Петров Връбчев, КСТ, 2 курс – златен медал

Димитър Христов Христов, КСТ, 1 курс – сребърен медал

Теодора Цветомирова Цонева, ИКТ, 2 курс – бронзов медал

Даниел Красимиров Чобанов,  СИТ, 1 курс – бронзов медал.

Подготовката на студентите за НСОМ се проведе  от преподаватели от катедра „Математика и Физика“ - доц. д-р Диана Кирилова, гл. ас. д-р Мелине Апрахамян. Ръководител на отбора в гр. Монтана беше ас. Илия Попстоянов.