Технически университет – Варна беше домакин на изнесена лекция пред ученици от доц. д-р инж. Даниела Тонева, ръководител на катедра „Екология и опазване на околната среда“.  Засегнати бяха въпросите за уникалността на Черно море, основните екологични опасности и възможностите за опазването на черноморските региони от замърсяване. В дискусията на 20 май 2022 г. активно участваха възпитаниците от горните гимназиални класове на Професионална гимназия по електротехника – Варна и Професионална гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи.

В рамките на събитието, участниците бяха запознати с Технически университет – Варна и възможностите за обучение, които университетът предлага. Учениците посетиха специализираните учебни лаборатории по Екология, Роботика и мехатроника, Възобновяеми енергийни източници, Електроенергетика, Компютърни науки, Електрообзавеждане на кораба, както и Морски квалификационен център, където учениците се запознаха с модерните обучителни възможности на университетските лабораторни и 360 градусови тренажорни комплекси на Технически университет – Варна.