Ректорът на Технически университет – Варна връчи почетна купа и медали за призовите места на победителите на официална церемония, която се състоя на 5 април 2022 г. В поздравителната си реч към участниците той отбеляза удовлетворението си от факта, че Технически университет – Варна традиционно е сред лидерите в състезанията по програмиране сред университетите в страната.  Според него това е една от причините за засилен интерес от кандидат-студенти към ИТ специалностите в ТУ-Варна и допълни, че към момента една трета от бройките в специалностите са вече запълнени.

Проф. д-р Вълчев отправи специални поздравления към ас. инж. Ивелин Ковачев от фирма „Смарт софт“ и гл. ас. д-р инж. Нели Калчева от катедра „Софтуерни и интернет технологии“, които заедно със Студентски съвет, клуб „IT++“ и клуб  "Creative Code" към ТУ-Варна бяха организатори на олимпиадата.

Форумът се проведе онлайн и беше с продължителност 4 месеца, от 16 ноември 2021 г. до 16 март 2022 г. В олимпиадата се включиха 32 студенти от специалностите: „Софтуерни и интернет технологии“, „Компютърни системи и технологии“  и „Електроника“ от различни курсове в бакалавърската и магистърската степен на обучение. Съгласно регламента на олимпиадата състезателите трябваше да решат 42 задачи за 4 месеца, като за всяка задача получаваха различен брой точки в зависимост от трудността. Максималният брой точки беше 860 точки.

Наградените победители с купа, медали и парични награди от фирма „Смарт Софт“ са:

1 място: Купа и златен медал за Ахмет Хасанов Ахмедов, 4 курс, спец. „Компютърни системи и технологии“, с 37 решени задачи, със 750 точки

2 място: Сребърен медал за Викторио Василев Николаев, 2 курс, спец. „Софтуерни и интернет технологии“, с 34 решени задачи, с 690 точки

3 място: Бронзов медал за Тодор Иванов Йорданов, 2 курс, спец. „Софтуерни и интернет технологии“, с 24 решени задачи, с 480 точки

Окончателното класиране може да видите на следния линк:ТУК

След класирането от най-добрите състезатели ще бъдат сформирани отбори за Републиканската студентска олимпиада по програмиране 2022 г., която ще се състои на 14 май 2022 г., с домакин и основен организатор Русенски университет "Ангел Кънчев".