Студенти от първи и трети курс, специалност „Агрономство“  към Технически университет – Варна имаха наблюдение на птици и открита беседа в Университетска ботаническа градина – Варна на 1 април 2022 г.   Михаил Илиев, орнитолог от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) представи любопитна информация за застрашените видове птици в България, методите за тяхното опазване и мониторинг. Той сподели вълнуващи моменти от работата си и даде насоки за действие при намиране на бедстващи екземпляри.  Интерес предизвика темата за миграцията и главните маршрути, минаващи през нашата страна – Via Pontica и Via Aristotelis.

Студентите имаха възможност да наблюдават птиците в  Екопарка с бинокли и далекоглед и да се запознаят с някой рядко срещани видове. Интересен екземпляр бе сивия кълвач, включен в Червената книга на България.