Проект BG05M2OP001-1.002-0008-C01 „Център за интелигентни решения в креативните и рекреативните индустрии“ (ИНКРЕА) е съвместна инициатива на 8 научноизследователски организации, насочена към изграждането на съвременен научен комплекс за подкрепа развитието на една от най-перспективните за увеличаване конкурентоспособността на българската икономика области – креативните и рекреативните индустрии.

Проектът се основава на съвместното сътрудничество на:

1. Висше училище по мениджмънт – Варна;
  2. Технически университет – Варна;
  3. РУ „Ангел Кънчев“ – Русе;
  4. Национална Художествена Академия – София;
  5. Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН – София;
  6. Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН – София;
  7. Институт за изследване на обществата и знанието при БАН – София;
  8. Институт по океанология „Фритьоф Нансен“ при БАН – Варна

и асоциирани партньори:

1. Технически университет – Габрово;
  2. Институт по електроника на БАН „Академик Емил Джаков“ – София;
  3. Международен колеж ООД – Добрич

и предвижда провеждането на интердисциплинарни индустриални научни изследвания и експериментално развитие с фокус върху:

• културните и творческите индустрии, културното наследство, дизайн, фестивали, музика, сценични и визуални изкуства, издателска дейност;
  • компютърни и мобилни приложения и игри с образователен, маркетинг и/или развлекателен характер;
  • алтернативен (селски, еко-, културен и фестивален) и екстремен туризъм;
  • производство на стоки и съоръжения с пряко приложение в тези сфери.

Посредством обединяването на научни организации, изследващи разнородни аспекти на креативните и рекреативните индустрии (ресурси; потребители, потребителско поведение, и пазари като потенциал за развитие; организация на бизнеса и дейността; технологична обезпеченост и решения за устойчиво развитие във всички аспекти – икономически, екологични, социални и културни) и локализирани в различни региони на страната, проектът предлага новаторски подход за преодоляване на пазарното сегментиране и централизираната проява на науката, като същевременно насърчава иновационния капацитет на бизнеса.

Общата цел на проекта е да развие капацитета за научни изследвания и иновации за креативните и рекреативните индустрии чрез провеждане на интердисциплинарни пазарно-ориентирани изследвания и работа в мрежа за създаване на научни продукти с добавена стойност за икономиката при активно партньорство с бизнеса и съвместно сътрудничество.

Проектните дейности включват:

• Създаване на модерна научноизследователска инфраструктура от разпръснати ресурси – 1 централно звено и 7 научноизследователски секции в различни географски райони;
  • Провеждане на интердисциплинарни пазарно-ориентирани изследвания;
  • Привличане на водещи изследователи и върхови специалисти;
  • Въвеждане на иновации, нови обучителни и образователни методи
  • Развитие на стратегически партньорства с водещи технологични изследователски организации и с български фирми;
  • Разпространение на резултатите от научната работа, трансфер на знания и предоставяне на бизнес специализирани услуги.

Проектът ще осигури комплекс от резултати, сред които:

• създадена модерна научноизследователска инфраструктура от разпръснати ресурси - единна екосистема в областта на НИРД и иновациите, обединяваща критична маса от учени и технологични разработчици на високо ниво в ясно определена организационна структура;
  • реализирани 34 научни проекта, търсещи приложни решения за подобряване конкурентоспособността на бизнеса;
  • обединяване и надграждане на потенциала и ресурсите на 8 научни организации;
  • създаване на отворена банка от учени и въвличането им в научноизследователска дейност;
  • про-активно сътрудничество с бизнеса и вкл. му в съвместни научни проекти.

Очакваните ефекти от проекта са свързани с осигуряването на ползи за предприемачеството, разработени нови/подобрени продукти и процеси, засилване на интензивността при трансфера на знания, така както и създаване на  предпоставки за нови изследвания, развитие на човешкия и социалния капитал.

Период на изпълнение: 30.03.2018 – 30.12.2023
Проектът се финансира от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 – 2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.

Бюджет на проекта:
в т.ч. финансиране от Европейския съюз (ЕФРР):
Национално финансиране:

13 379 129,35 лв.,
11 372 259,95 лв.
2 006 869,40 лв.

------------------------------------------------------ www.eufunds.bg ------------------------------------------------------

Проект  BG05M20P001-1.002-0008-C 01

Център за интелигенти решения в креативните и рекреативните индустрии (ИНКРЕА), финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.