Преди 154 години, на 11 май, архимандрит Филарет за първи път във Варна произнася „възхвалително слово за светите братя Кирил и Методий”. Знаменателното събитие се случва в новопостроеното „Централно българско училище” на наситената с история улица в центъра на града „27 юли”.
Тържеството за празника тази година започна с отслужена Света литургия в катедралния храм „Свето Успение Богородично”, отслужена от Варненския и Великопреславски метрополит Йоан. На площад „Св. св. Кирил и Методий” тържествено се развя български трибагреник под звуцитена националния химн..

В словото си кметът Иван Портних поздрави преподавателите, научните работници и културните дейци на града. И под звуците на химна „Върви народе възродени” празничното общоградско шествие понесе патриотичния възторг на варненци по булевард „Мария Луиза”.

„Върви народе възродени…

С портрети на Светите равноапостоли Кирил и Методий, с българското знаме, с национални носии, с цветя, с балони преминаваха детски градини, основни училища, гимназии, университети, културни институции. Върху наименованията им, изписани на гордо понесените плакати, се четяха имената на десетки наши възрожденци, писатели, поборници за свободата на България. Така наред с днешните ученици, студенти, културни дейци, в тържествения парад на българската просвета и култура участваха и Светите братя Кирил и Методий, Панайот Волов, Ангел Кънчев, Йоан Екзарх, Иван Богоров, Антон Страшимиров, Васил Априлов, Васил Друмев, Васил Левски, Гео Милев, Димчо Дебелянов, Иван Вазов, Йордан Йовков, Капитан Петко войвода, Неофит Бозвели, Стефан Караджа, Черноризец Храбър. На този най-български ден, те бяха заедно с нас пред колоните на училища, университети, библиотеки, театри. И ни вдъхновяваха да вървим напред, „съдбините си да подновим”.

„С книжовността, таз сила нова…”.

Високоговорителите пред община Варна гърмяха с любими патриотични песни, напомняйки за сакралната за нас, българите, дата 30 декември 1980 година. На този ден с апостолическо послание папа Йоан Павел Втори обяви за съпокровители на цяла Европа през Бога Светите братя Кирил и Методий.
Дойде ред и на варненското висше образование.

”Техническият университет – Варна, е един от най-престижните университети в областта на инженерното образование и технологиите, основан преди повече от половин век – проехтяха микрофоните. – Ректор на университета е професор, доктор, инженер Росен Василев.

Университетът е разположен на площ от 200 дка в красив район на град Варна, недалеч от морския бряг. Притежава 12 учебни сгради, 86 модерно оборудвани семинарни и 50 лекционни зали, голям спортен комплекс, над 230 отлично обзаведени лаборатории, тренажори, модерни зали, оборудвани с мултимедия, фонетични кабинети, които гарантират качеството на учебния процес.
ТУ– Варна, е първият университет в България получил институционална акредитация от Асоциацията на Европейските университети.
Около 7000 български и чуждестранни студенти и докторанти се обучават в четири факултета по тридесет бакалавърски, шестдесет магистърски и тридесет докторски програми от осем професионални направления и множество научни области в областта на техническите и други науки.
Гордост за университет са успехите на студентите в републиканските олимпиади и състезания по теоретична електротехника, компютърна математика, информатика, приложна електроника, роботика, както и в международни, национални и регионални спортни турнири по футбол, лека атлетика, волейбол, плуване, тенис, хокей, пожароприложен спорт.
Честит празник, Технически университет – Варна!”

Напред към знанието и науката; Мажоретките.

Академичното ръководство на ТУ – Варна, в празнични тоги: ректор проф.д-р Росен Василев (в средата) и неговите заместници доц. д-рите Тошко Петров, Маргрета Василева, Цена Мурзова, Николай Минчев (от ляво надясно).

„Напред! Науката е слънце, което във очите грей! Напред! Книжовността не пада, там дето знаньето живей!”

Николай ЖЕКОВ