Студенти и преподаватели от ТУ – Варна, и представители на възраждащата се електропромишленост – с идеи за продължаващи взаимодействия

Една от първите в страната национални научно-технически конференции е по проблемите на електротехниката. Организирана е и е проведена преди 40 години в ТУ - Варна. От 1975 г. до днес 9 от 14-те й издания са организирани в нашия университет. През онези начални години Варна е център на бурно развиващата се родна електротехническа промишленост. Сега капацитетът й е намален, но за сметка на това съвременната посока на развитието й са иновативните производствени решения. А те са дело на обединените усилия на наука – бизнес - обучение.

Като за достоен юбилей община Варна бе предоставила двете свои представителни зали за провеждането на националния форум, открит с приветствие към участващите от зам.-ректора по научната, научноприложната и проектната дейност доц. Николай Минчев.

Доц. Минчев открива конференцията.

В пленарния си доклад доц. Бохос Апрахамян, ръководител на катедра „Електротехника и електротехнологии”, направи исторически преглед на предходните конференции: наши и чуждестранни участници, доклади, нови продукти на водещите фирми в електротехническата промишленост на страната. Инициатор на първия форум е бил проф. д.т.н. Дончо Дончев, който й дава названието ЕЛМА (електрически машини). В началото ЕЛМА е била свързана тематично главно с електрическите машини, докато днес обхваща 10 направления, включващи всичките аспекти на съвременната електротехника.
С втория пленарен доклад проф. Владимир Лазаров представи развитието на електрическите машини в ТУ – София. Посочи и бъдещето: микро- и наномашини, ползвани за иновативни конструкции, в това число дронове, роботи.
Проф. Ганчо Божилов, един от участниците в първото издание на ЕЛМА, запозна аудиторията със съвременните подходи за изчисления и анализ на електрическите машини и иновативните методи за проектирането им.
Особен интерес предизвикаха

презентациите на иновативни продукти на производствените фирми

Дошло ли е времето за електромобили в обществения транспорт на Варна? Този бе един от въпросите, които разви управителят на фирмата за енергийни решения „3К” АД инж. Колю Орешков. Да, фирмата вече е създала подобен пилотен автомобил, който може да осъществи еднодневен градски преход от 60 км само с едно зареждане. В готовност е също производството на зарядни обществени станции за тези автомобили. Но идеята би могла да се осъществи само съвместно с държавните институции. В община Варна вече е положила подписа си главният експерт „Енергийна ефективност” г-жа Ирена Митева, както увери самата тя, но предстои да се решават финансови и други проблеми. Фирмата е разработила и първия за страната проект за автономна електропроизводствена система, която работи без връзка с Мрежата и затова произвежда много икономична енергия. Готови са също изделия за т. нар. смартмрежи.
Фирма „Елдоминвест”, представена от зам.-управителя инж. Димитър Голодов, обяви качествата на един от новите си продукти за бита – термопомпени електрически бойлери от последно поколение, без аналог на българския пазар. Той разходва тройно по-малко енергия, съоръжен е с електронно управление от най-висок клас и с усъвършенствана система за защита.
На Кръглата маса главният конструктор на завода в Добрич от фирма ELIA PLC инж. Николин Каябашев запозна присъстващите с работата по възобновяването на електрически съоръжения КРУ и по типово изпитаните табла на база франчайзингов договор с фирма „Сименс”. Голям интерес предизвика износът на завода на разпределителни табла за Държавната корпорация по атомна енергия на Русия „Россатом” и за АЕЦ „Козлодуй”.

Дискусиите на Кръглата маса.

В дискусиите участваха представители на 10 фирми от региона, между които фирми за инсталиране и поддържане на ветрогенераторни паркове, за смазване на големи електрически машини и т.н. Разговорите, както и наложилата се с годините практика, преминаха в духа на разбирането за все по-плътно сътрудничество между бизнес и университет. Фирмите, членове на Консултативния съвет на катедра „Електротехника и електротехнологии”, са 17. Те все така ще помагат за практическото обучение на студентите, подготвяни за техния бранш, ще предлагат теми за дипломните им работи, които ще се разработват при тях, ще осигуряват без проблеми летните студентски практики. Наред с това фирмите ще продължат да финансират полезни начинания на университетските електроспециалности.
Но за сметка на това ще искат да приемат на стажове, а впоследствие и на щатни длъжности знаещи и можещи студенти.
Че студентите могат да бъдат знаещи и можещи, потвърдиха трите доклада, изнесени в рамките на конференцията. Изабел Матева, подготвяна още в ученическите летни школи, организирани от преподаватели на университета, сега негова четвъртокурсничка, беше разработила темата за топлинните генератори, използвани за оптимизация на слънчеви домашни системи за гореща вода. Бъдещето е във възобновяемите енергийни източници, беше обединяващата й теза. Страхил Атанасов представи темата си „Проектиране на цилиндрични индуктори за повърхностно заваряване”, а Александър Савов – „Изследване на постояннотоков преобразувател”. И тримата отлично подготвени студенти несъмнено ще бъдат предпочитани за работа от не една фирма.

Юбилейната торта ще разрежат съпредседателите на конференцията доц. Апрахамян и доц. Лазаров.

С презентациите си, дискусиите, 65-те изнесени доклада ХIV международна конференция „Електрически машини, задвижвания и енергийни системи” предостави широк обем информация за съвременните технологии, материали и схемни решения, включително в областта на силовата електроника, енергийните системи, възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност.

Николай ЖЕКОВ