Основна цел на този проект е да се подобри общественото разбиране за науката и да се повиши ангажираността на науката към проблемите на обществото. Реализация на тази цел се търси чрез:

• Повишаване на обществената осведоменост в сферата на образованието, научните изследвания и иновациите чрез обширна информационна кампания
  • Чрез информация и пряк контакт преодоляване на негативни стереотипи за учените, като ги представи като достъпни, творчески, загрижени и подкрепящи обществото личности;
  • Разширяване достъпа на гражданите до ползите от научната дейност, като по този начин се въвлекат науката и обществото в едно взаимно сътрудничество;
  • Подобряване комуникационните умения на активните учени, новатори и предприемачи;

Освен това, по време на Нощта/Нощите физически ще бъдат проведени многобройни дейности в различни градове - София, Пловдив, Варна, Русе и Плевен, както и дигитални - национални и международни - асоциирани събития организирани от партньорите и техни структури в Бургас, Благоевград, Стара Загора, Асеновград, Котел и Сливен. Събитията са насочени предимно към млада публика, но също така и към родители, учители и други уважавани личности и части от обществото.

Проектът се води от Британският съвет и се координира от Центъра за изследвания и анализи (ЦИА). Техническият университет –Варна е един от партньорите в проекта.

ПРОГРАМАТА

Мероприятие „Нощ на учените“ : 30.09.2016г. (петък)

Тема : АГРОЕКОЛОГИЯ - КАЧЕСТВОТО НА РАСТИТЕЛНИТЕ ПРОДУКТИ И ХРАНИТЕ

• 17.00 - 19.00 УК на ТУ-Варна – Открита агроекологична лаборатория за анализ качеството на растителни продукти и храни и оценка на компонентите на околната среда
  • Час: 17- 24 ч.
  • Място: радио Варна (арт салон)
  • Презентация за зърнените култури
  • Постери за полезните зърнени култури
  • Фотоизложба - „Храната – потребност, удоволствие, проблем”
  • Конкурси: за фотография и есе
  • Scientific (FRESH) кафе – теми за дискусия:
    - За ползата и удоволствието от качествени продукти от зърнени храни;
    - Проблеми и опасности при употребата на продукти от зърнени храни;
    - ГМО и зърнените култури
  • Викторина и награди - грамоти, подаръци, кетъринг