От 11 до 13 май т.г. Технически университет - Варна беше домакин на Републиканската студентска олимпиада по теоретична електротехника. В изключително оспорваното състезание участваха Технически университет – София с два отбора, Русенският университет “Ангел Кънчев“, Технически университет – Габрово, Шуменският университет „Еп. Константин Преславски“ и Технически университет – Варна, също с два отбора. С приветствие към участниците при откриването се обърнаха проф. д-р инж. Росен Василев - ректор на ТУ - Варна и доц. д-р инж. Маринела Йорданова - декан на Електротехническия факултет.

Регламентът на състезанието предвижда за 4 часа участниците да решат три задачи по теоретична електротехника. В крайното класиране първите две места си поделиха студентите от ТУ – София, а на трето място е първият отбор на домакините в състав: Павел Петков, Цветомир Стоянов – 3 курс, спец.“АИУКС, Александр Соловев, Павел Михайлов - 2 курс, спец. „ЕЕ“ и Христо Александров – 2 курс, спец.“ВЕИ“.

Технически университет - Варна, І отбор

Четвърти се класира отборът на Русенския университет, пети - Технически университет – Габрово, вторият отбор на ТУ – Варна, в състав от второкурсници от специалност „ВЕИ“, е шести, а студентите от Шуменския университет останаха седми. Състезанието предвижда и индивидуални награди за най-изявените студенти. Тази година те бяха спечелени от участници от ТУ - София. Отличията връчи лично ректорът на ТУ - Варна -  проф. Росен Василев.

Технически университет - Варна, ІІ отбор

Събитието премина под знака на 55-та годишнина от основаването на ТУ – Варна и инициативата Варна – Европейска младежка столица 2017.