На последното за учебната 2015/16 година заседание Академичният съвет на ТУ - Варна прие финансовия отчет за първото полугодие на 2016 година. В документа е отразено движението на средствата по държавната субсидия, изпълнението на плана за собствени приходи и разходите на висшето училище. Като особено важен момент е отбелязан изплащането на стари задължения към две външни инвеститорски фирми в размер на над 1 млн. лева без това да се отрази на покриването на плановите разходи.

Академичният съвет прие без забележки и отчета за изпълнение на плана за атестация през 2015/16 и програмата за следващата академична година, когато предстоят 84 процедури по атестиране на академичния състав. С решение на АС бяха приети предложения за изменения в Наредбата за академична заетост - фиксирани са нови ставки за заплащане на лекторските часове, други промени засягат максималната аудиторна натовареност и компенсациите за научни публикации в съответните индексирани научни издания и конференции. Допълнения бяха приети и към Правилника за обучение на докторанти - редовните докторанти могат да работят на граждански договор в ТУ - Варна, а от друга страна - задължително изискване към тях става ежедневното присъствие в рамките на 6 часа като съответното звено се задължава да им осигури работно място. По предложение на Консултативния съвет към ректора на ТУ - Варна бяха приети и промени в процедурата и сроковете за обявяване на конкурси за заемане на академични длъжности. С решение на Академичния съвет ще бъдат обявени и два конкурса - за асистент във Електротехническия факултет, направление „Енергетика“, специалност ЕСЕО и за главен асистент в Корабостроителния факултет, направление „Транспортна, корабоплаване и авиация“, специалност „Експлоатация на флота и пристанищата“.