В календара от събития на ТУ-Варна за месец октомври вече трайно ще бъде вписана още една важна дата – Денят на бесарабските българи. По инициатива на дирекция „Международна дейност и чуждестранни студенти“ в ТУ-Варна тази година за първи път беше отбелязан празникът, честван от сънародниците ни в Украйна и Молдова на 29 октомври. На събитието в университета присъстваха новоприетите студенти, които ще се обучават по условията на ПМС № 103/1993 г. за учебната 2019/2020 и техните колеги от по-горни курсове, представители на ръководството, на Студентски съвет, преподаватели. Първокурсниците по ПМС № 103 са избрали тази година много различни специалности в ТУ-Варна като „Транспортна техника и технологии“, „Инженерна екология“, „Електрообзавеждане на кораба“, „Компютърни системи и технологии“, „Софтуерни и интернет технологии“, „Корабни машини и механизми“ и др.

 

Първа с „Добре дошли!“ поздрави младежите доц. д-р Павлина Наскова, директор на дирекция „Международна дейност и чуждестранни студенти“ : „Чест е да Ви поздравим по случай празника на бесарабските българи и да Ви кажем още веднъж, че сме изключително щастливи, че сте наши студенти. За нас е важно да споделите как се чувствате в Технически университет – Варна, какви въпроси Ви вълнуват и от какво още имате нужда, за да са пълноценни престоят и обучението Ви в България.“

От академичното ръководство на тържеството присъстваха проф. д-р инж. Розалина Димова, заместник-ректор „Интернационализация“ и доц. д-р инж. Кирил Киров, заместник-ректор „Академичен състав и координация“ на ТУ-Варна.  „Безкрайно благодаря за Вашето доверие и за избора Ви да сте днес тук, да бъдете студенти на ТУ-Варна. Важно е да работим заедно, да изграждаме доверие и да подпомагаме Вашето развитие, ръководството да знае за всеки Ваш проблем, за да подобряваме работата си с Вас и да се чувствате наистина като у дома си.“ – поздрави студентите от Украйна и Молдова доцент Киров. -  „Целите, които новото ръководство си поставя, са много амбициозни и една от основните е да развием възможността и други Ваши колеги да изберат да работят заедно с нас в бъдеще. В момента усилията ни конкретно са насочени към това да създадем условия по време на обучението си да работите в рамките на българската промишленост и да придобиете необходимите знания и умения, важни за Вашата квалификация по специалността Ви. Ще се постараем в периода на обучението си и да опознаете България, да видите и нейните хубави, а защо не – и не толкова привлекателни страни. Вие трябва да познавате реалността, за да вземете информирано решение за своето по-нататъшно лично и професионално развитие. Отново искам да Ви благодаря и да Ви кажа, че можете да разчитате на нас за успешното Ви обучение в Технически университет - Варна.“

 

Милена Тодорова, експерт „Маркетинг и реклама“ в Центъра за маркетинг, реклама и връзки с обществеността в ТУ-Варна, припомни историята на преселението и празника на бесарабските българи и представи пред студентите от българските общини от Украйна и Молдова значими културни и исторически обекти в България, които им пожела да опознаят: „Поздравявам всички в тази зала и мисля, че Денят на бесарабските българи е наш общ празник, защото ние сме с един род и обща история. Вие сте може би най-красивият пример за това как, дори и далеч от родината, българската традиция, българският език и история могат да бъдат запазени. Вашите предци буквално в една пустош, благодарение на трудолюбието, интелигентността и упоритостта си с много работа са създали своята България. Това е нещо, на което можем само да се възхищаваме и да Ви благодарим искрено!“

Сергей Димитров, координатор на програма „Еразъм+“, запозна студентите с възможностите за обучение след завършен първи курс, както и за провеждане на задължителната учебна практика в чуждестранни университети-партньори на ТУ-Варна.

За вниманието и топлия прием в България от името на състудентите си от Украйна и Молдова благодари Оксана Стрезева, първокурсничка в специалност „Инженерна екология“ в ТУ-Варна, и сподели своята история: „Родом съм от едно малко село в Одеска област, Украйна. За нас възможностите да дойдем  да учим в България не са много големи, но все пак в Украйна има организации, които помагат на бесарабските българи в тази посока. Аз кандидатствах чрез Центъра за бесарабските българи в Одеса. Вторият такъв център е в град Болград. Не бих казала, че е лесно да постъпиш в университет в България, защото трябва да положим изпит, в който да покажем знания по български език, литература и история. При подаването на документи за кандидатстване, избираме град и университет, който най-добре съответства на желанията ни и след като издържим изпита, започва едно много дълго очакване… Аз чаках толкова дълго, че междувременно приключиха всички срокове за записване в университетите в Украйна и аз възложих всичките си надежди на България. За мое щастие - точно на рождения ми ден – 13 август, дойдоха резултатите от България, разбрах, че съм приета и това беше най-чудесният подарък за мен! По думите на мама, сбъдна се и мечтата на моята баба, която е искала да дойде да учи в България и не е успяла. Майка ми също е искала и не е успяла, но ето – аз съм тук. Искам да Ви разкажа и малко за това как ние в Украйна общуваме с българите и поддържаме връзката с България. От два века насам се провежда едно много голямо събитие - събор на бесарабските и таврийски българи в град Белгород Днестровск. Има фестивал на народни танцови състави, национална храна, гостуват и артисти от България и от други български общности. Много хубаво, емоционално и забавно преживяване за нас. Аз самата съм българка, също и моето семейство. Майка ми, баща ми, бабите и дядовците ми – всички са българи и у дома говорим на български език, благодарение на което общувам сравнително свободно с Вас тук. За разлика от мен, някои мои сънародници са учили български само в училище и сега може би им е малко по-трудно в България, но вече се справят. Имаме и малко роднини тук в България, не много и все още не се познаваме добре, но с времето и това ще стане, ще се опознаем.“

Текст: Валерия Василева
Снимки: Богдан Генов
ТУ-Варна