Седемнадесет студенти от специалностите „Компютърни системи и технологии“ и „Софтуерни интернет технологии“ участваха в първата от трите вътрешни олимпиади, които са подготовка и подбор за участие в  XXXI Републиканска студентска олимпиада по програмиране на 17 и 18 май 2019г. в град Бургас. Организатори на вътрешното състезание са традиционно катедра „Софтуерни и интернет технологии”, студентски клуб „ТУ IT++“ и фирма „Смарт Софт“. Домакин на състезанието беше Университетската библиотека.
В първия подборен кръг победител е Станислав Железов – магистър „Софтуерно инженерство“. На второ място се класира първокурсникът от специалност „Софтуерни и интернет технологии“ Иван Йорданов, а трети е Александър Георгиев – 3 курс, спец. СИТ. Всички участници получиха грамота, а за първите в класирането имаше и медали – златен, сребърен и бронзов, осигурени от студентския клуб „ТУ IT++“.

В първия вътрешен подборен кръг студентите се състезаваха индивидуално и решаваха 6 задачи за 5 часа. „На републиканската олимпиада обикновено задачите са 10-12 за същото състезателно време и участието е отборно“ – поясни ас. инж. Нели Калчева, един от основните треньори на програмистите, заедно с доц. Венцислав Николов от катедра „Компютърни науки и технологии“. – „В следващите два вътрешни кръга надпреварите ще са отборни вече. Необходимо е преди да съставим отборите да видим индивидуалната подготовка на новите участници, защото от тези 17 единадесет са първокурсници, само четирима имат опит от предишни олимпиади. Най-стабилният ни състезател е вече магистър – Станислав Железов, и ще участва за пета поредна година в Републиканската олимпиада.  Конкуренцията с другите университети е много голяма и те имат едно голямо предимство пред нас – в отборите им има участници, които от ранна училищна възраст участват във всякакви състезания по програмиране и са много подготвени и тренирани. Ние нямаме състезатели, които да се състезават от ученици, но успяваме да ги мотивираме и  за да ги тренираме добре организираме повече вътрешни състезания. Много сме благодарни на подкрепата на нашите бивши възпитаници - инж. Ивелин Ковачев и инж. Неделчо Георгиев от фирма „Смарт софт“. Те са не просто спонсори на отборите и на състезанията, не само подготвят задачите, но са и изключително отдадени като треньори, отделят съвсем безвъзмездно много от личното си време.“

„Тази година времето за подготовка е по-малко и няма да има възможност за допълнителни часове за решаване на задачи, както през 2018-та, ще разчитаме на трите предварителни олимпиади.“ – сподели  инж. Ивелин Ковачев от фирма „Смарт Софт“. - Като цяло всяка година нашите студенти са все по-уверени, идват и нови състезатели, попълват отборите и се надявам да продължим да се представяме успешно. Аз самият изпитвам все още голямо пристрастие към състезателното програмиране, още от годините в математическата гимназия и после в университета и с много голямо удоволствие участвам в подготовката и провеждането на състезанията, заедно с колегата ми Неделчо Георгиев, който пък на времето беше изявен състезател по математика.“
Домакин на XXXI Републиканска студентска олимпиада по програмиране ще бъде Бургаски свободен университет - Център по информатика и технически науки.