Соня Лазарова и Александър Георгиев – и двамата от 3 курс на специалност „Софтуерни и интернет технологии“ в ТУ – Варна, са сред десетте изявени варненски студенти, носители на годишна поименна награда на Община Варна за 2018-та. Ежегодно в навечерието на 8 декември отличията – грамота и парична премия, връчва лично кметът на Община Варна. И тази година традицията беше спазена и студентите получиха наградите от кмета на Варна Иван Портних и директора на Дирекция „Образование и младежки дейности“  - г-жа Лилия Христова.

„Вашите успехи са успехи за Варна,  поредното доказателство за водещото място на града ни като притегателен международен образователен център. Гордеем се с вас и ви благодарим за това, което правите!“ – обърна се към студентите кметът Иван Портних, - „Радостно е, че и тези, които идват след Вас, бъдещето на университетите, се представят изключително достойно. Показателен е успехът на учениците от Математическата гимназия, които завоюваха  18 отличия, от които – 7 златни, преди дни на Световното отборно първенство по математика и заеха първо място. Идва ново, не по-малко талантливо поколение. Нашият ангажимент, заедно с университетите и бизнеса е да създаваме такива предпоставки, че Вие като представителна извадка на младите и изявени хора на Варна да имате и възможността да се реализирате професионално тук.“

Наградите са за постижения в национални и международни конкурси и състезания в девет научни области. Другите отличени варненски студенти за 2018 година са Михаил Димитров, студент 4 курс, спец. „Финанси“ в ИУ – Варна - в раздел “Педагогически науки“; Вероника Ревенко, 4 курс, спец. „Международен бизнес мениджмънт“ във ВСУ „Ч. Храбър“ - “Хуманитарни науки“; в раздел „Социални, стопански и правни науки“ – Ралица Друмева, 6 курс, спец. „Право“ във ВСУ и Андреана Иванова- 3 курс, „Мениджмънт във водния транспорт“ във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“. Вторият премиран в раздел „Технически науки“ е Илиян Стоянов – 5 курс, „Организация и управление на военните формирования на тактическо ниво“ във ВВМУ. Наградата в „Здравеопазване и спорт“ получи Мирослав Стойков - 6 курс, „Дентална медицина“ в МУ – Варна; в раздел „Изкуства“ – Кристина Христова - 4 курс, „Хореография – Съвременен танцов театър“ във ВСУ . В раздел „Сигурност и отбрана“ отличието е за Петър Генов – 5 курс, специалност „Организация и управление на военните формирования на тактическо ниво“ във ВВМУ. В раздел „Аграрни науки и ветеринарна медицина“ – тази година няма номинация.

От името на академичната общност на Варна студентите поздрави доц. дн Тошко Петров – зам-ректор на ТУ – Варна, който пожела на младите хора добро настроение и хубави спомени от предстоящия студентски празник и разбира се, здраве и бъдещи успехи. „За мен е изключително удоволствие, да видя, че в нашия град, в нашите университети расте едно талантливо поколение, което завоюва изключителни успехи на международно и национално ниво и то в толкова различни области на знанието. При това всички вие сте в самото начало на своя академичен път, тепърва ви очакват развитие и още по-големи успехи. Днес аз съм удовлетворен и спокоен, че нашата наука има добро бъдеще във ваше лице. Продължавайте все така упорито да работите и знайте, че обществото ни има нужда от вас!“