Научно-изследователският проект „Иновативност и ергономична оценка на учебната среда и влиянието й върху ефективността на образователния процес и физиологията на човека в процеса на обучение” е един от четирите проекта на ТУ-Варна за 2012-а година, спечелени по конкурс „Млади учени 2011” на Фонд „Научни Изследвания”.

Ръководител на проекта е гл. ас. д-р инж. СОНЯ КЪНЧЕВА ВЪЧИНСКА от катедра „Индустриален дизайн”, а бюджетът е 35 324 лв.

ЦЕЛИ

Основната цел на настоящия проект е изследване и документиране на влиянието на новите техники на преподаване с използване на съвременни средства за визуализация върху физиологията и психологията на хората участващи в процеса, както и оценяване на ефективността и икономическата целесъобразност за използване на интерактивни средства при обучение.

Специфични цели подпомагащи изпълнението на главната цел:

• проектиране на ергономичен модел лаборатории за интерактивно обучение в областта на техническите науки
• стимулиране научното и кариерното развитие на младите учени чрез решаване на социален проблем
• подобряване условията на труд и обучение с оглед повишаване на работоспособността и дълготрайността на трудовата дейност
• изследване влиянието на въведените в образователния процес технологии
• разработване на ръководство за изграждане на интелигентни ергономични зали за обучение в областта на инженерните науки

ЕКИП

Гл. ас. д-р инж. Соня Въчинска е ръководител на проекта. Тя е от кат. „Индустриален дизайн” (ИД) и е преподавателка в ТУ-Варна от края на 2008 г. Докторската си степен придобива в началото на 2007 г. От есента на 2010 г. е главен асистент в катедрата. За тригодишния си трудов стаж в Университета е участвала в 2 научно-изследователски проекта, на единия, от които е ръководител. Има 20 научни публикации в областта на ергономичните изследвания и оценки на средата, въздействието на нано-текстила върху комфорта на човека, ергономичните проблеми на шевната индустрия у нас. Активно участва в обновяване на лабораторната база на катедрата, разработва учебни пособия за дисциплините, които води една от които е „Ергономична и дизайнерска оценка”. Нейният принос се състои в организиране, ръководене и контрол на всички дейности в проекта.

Гл. ас. д-р инж. Валентина Маркова е от кат. „Комуникационна Техника и Технологии” (КТТ). Преподавателка е в катедрата от 2007г. Защитава докторска степен в ТУ-София през 2007 г. Има 20 публикации в областта на комуникационните технологии, проектирането на цифрови филтри и обучението. Участвала е в няколко национални и международни научни проекта, била е на специализация в Технологичния университет – Тампере, Финландия. Д-р Маркова ще ръководи дейностите от проекта свързани с определяне на влиянието на приложените в обучението информационни и комуникационни технологии, измерване на параметрите на средата и „Разпространение на резултатите и мобилност на младите учени”.

Гл. ас. инж. Веселина Янкова от кат. „Икономика и Мениджмънт” (ИМ), е преподавателка в ТУ-Варна от 2004 г. От м. Януари 2011 г. е главен асистент в катедрата. Инж. Янкова е отчислена докторантка, която през м. Февруари 2012 г. се очаква да защити докторската си дисертация. Участвала е в 3 научно-изследователски проекти. Научните й интереси са в областта на иновациите и конкурентоспособността на индустриалните предприятия. Има общо 27 научни публикации, от които 8 статии в списания и 19 доклада на научни конгреси и конференции. В проекта ще отговаря за организиране и провеждане на научните изследвания и за оценка на икономическата целесъобразност при използване на интерактивни средства за обучение.

Докторант Дарина Добрева е редовна докторантка в кат. „Индустриален дизайн” (ИД) на ТУ-Варна от 2010 г. През първата година от обучението си има една публикация на международна конференция. Научните й интереси са в областта на ергономията и дизайна. Докторант Добрева ще се занимава с ергономичната оценка на средата както й с анализ, проектиране и компановка на мебелите и оборудването за учебните зали с оглед безопасност и достъпност на средата. Този проблем се явява и част от нейната дисертация.

Докторант инж. Мартин Иванов е от кат. „Комуникационна Техника и Технологии” (КТТ) и е редовен докторант в катедратаот 2011 г. Досега има три публикации на международни конференции. Научните му интереси са в областите на симулацията в реално време, управлението на интелигентни енергийни мрежи и WAN технологиите. Докторант инж. Иванов ще се занимава в проекта с изграждане на устройства за събиране, обработка и анализ на данни от изследваната среда.

Гл. ас. д-р Наталия Ушева, д.м. е от кат. „Социална медицина и организация на здравеопазването” (СМОЗ) към Факултета по Обществено здравеопазване на Медицински Университет – Варна. Избрана е за асистент през 2003 г. Научните й интереси са в областта на епидемиологията на заболяванията, здравеопазването на групи от населението: деца, ученици, студенти и др. Има над 30 научни публикации в областта. Участвала е в 2 научно-изследователски проекта. Д-р Ушева ще се занимава със създаването на алгоритъм за проектиране на здравословни и безопасни работни процеси в областта на образованието, като ще се акцентира върху риска от Мускулно Скелетни Смущения (МСС) и въздействието на средата върху физиологията на участниците в процеса на обучение.

Към сайта на проекта »