Научно-изследователският проект „Развитие на специализирана научна инфраструктура за изследване ПОТЕНЦИАЛА НА СЛЪНЦЕTO И ВЯТЪРA” беше предствен на 9 април 2009 г. в Технически университет-Варна.

Проектът е разработен от екип на ТУ-Варна и експерти от партньорски организации.

Финансирането е осигурено със средства на Фонд „Научни изследвания и съфинансиране от консорциум с базова организация – Техническия университет Варна, Асоциацията на производителите на екологична енергия и Про ЕкоЕнергия ООД.

Проектът цели подобряване капацитета за научноизследователска, учебна, мониторингова и развойна дейност на консорциум Технически Университет Варна, Асоциация на производителите на екологична енергия и Про ЕкоЕнергия ООД в приоритетните области: развитие на нови енергийни източници, информационни и комуникационни технологии и опазване на околната следа.

Актуалност на научната проблематика в България и Европа:

• Според ЕП всяка държава-членка трябва свободно да определя най-подходящите ВЕИ, като се имат предвид различията в потенциала, които се определят от геоложки, хидроложки и климатични условия.

• Проектът е иновативен по своя характер не само за страната, но и за Европа, тъй като предлага разработване и прилагане на научно-изследователски методи и модели, които ще бъдат приложени за изследване потенциала на Слънцето и вятъра.

Към сайта на проекта »

Екип

Ръководител на проекта е проф. д-р инж. Овид Азаря Фархи

Координатор: доц. д-р инж. Венцислав Вълчев

Задачите по проекта са разпределени в работни пакети със специфични цели и подзадачи.

За проекта

Развитието на нови енергийни източници и събирането и обработването на информация за техния потенциал и достъпа до нея, поставят сериозни предизвикателства пред потенциала на българската наука за осъществяване на научните изследвания. Делът на ВЕИ в енергийния баланс на България е значително по-малък от средния за страните от ЕС. В началото на юни 2008 г. Европейският парламент прие незаконодателен доклад относно картата за ВЕИ в Европа и определи като основно предизвикателство за всички държави-членки постигането на 20% от потреблението на енергия в ЕС да се произвежда от ВЕИ до 2020 г.(за България – 16% ). В реалния инвестиционен процес, за да се определят местата на територията на страната ни, където е най-целесъобразно да се инсталират мощности за производство на електроенергия от ВЕИ, са нужни съвременни и прецизни карти за техния потенциал.

Проектът "Развитие на специализирана научна инфраструктура за изследване ПОТЕНЦИАЛА НА СЛЪНЦЕTO И ВЯТЪРA" е иновативен по своя характер не само за страната, но и за Европа, тъй като предлага разработване и прилагане на научно-изследователски методи и модели, които ще бъдат приложени за изследване потенциала на Слънцето и вятъра. Чрез използването на специализирана научна апаратура, математически модели и методи за анализиране на комбинирани метеорологичните данни ще бъдат получени многократно по-бързо и достатъчно достоверни резултати с цел създаване на карти на Слънчевия и ветрови потенциал на дадена територия в България, както и допълване и прецизиране на оперативната метеорологична информация.

Основни цели на проекта

• Изграждане на научни инфраструктура за набиране и обработване на данни за оценка потенциала на слънчева и ветрова енергия за енергопроизводство;

• Развитие на съществуващата научна инфраструктура на базата на изградения и функциониращ в ТУ-Варна Европейски Университетски Център (ЕУЦ) с основни дейности: съвместни изследвания на слънчевия и ветрови потенциал в рамките на създадения консорциум към Техническия университет – Варна и образование по ВЕИ;

• Интегриране на научноизследователската и учебна дейност в подкрепа на развитието на студенти, докторанти и млади научни работници и осигуряване на добро взаимодействие между науката и бизнеса.

С реализацията на демонстрационната фаза на проекта „Развитие на специализирана научна инфраструктура за изследване на потенциала на Слънцето и вятъра” България ще разполага с подробни карти на слънчевия и ветрови потенциал на определени места от територията на страната с възможност за продължаване на изследването до покриване на цялата й територия след приключването на проекта. Изготвянето на карта за ветровия потенциал на базата на събраната информация ще е нова и единствена до момента оценка, тъй като данните вече ще са за височини от 40, 50 и 60 метра.

За целите на изследването ще се закупят 20 броя измервателни метеорологични мачти, оборудвани с анемометри за измерване скоростта на вятъра на различни височини, два ветропоказателя за измерване посоката на вятъра, сензори за измерване на глобалната слънчева радиация, атмосферно налягане, относителна влажност и температура, за да се следят всички климатични показатели.

Резултатите, които се постигат с изпълнение на проекта са:

Изграждане на научни инфраструктура за набиране и обработване на данни за оценка потенциала на слънчева и ветрова енергия за енергопроизводство;

- Създаване на детайлна карта (атлас) на ветровия потенциал за България, демонстрационна фаза – Северойсточен район;

- Развитие на съществуващата специализирана научна инфраструктура на базата на изградения и функциониращ в ТУ-Варна Европейски Университетски Център (ЕУЦ) „Енергия-Природа-Балкан” с основна дейност провеждане на университетско образование по ВЕИ

- Прерастване на ЕУЦ в научно-изследователски и образователен център по нови енергийни източници

- Създаване на условия за развитие на научния потeнциал на научния консорциум чрез съвместно разработване и прилагане на научноизследователски методи за изследване на ветровия и слънчев потенциал в България и обмен на получените резултати, гарантиращи постигането на нови знания, провеждане на качествени научни изследвания и практическа приложимост на резултатите

- Интегриране на научноизследователската и учебна дейност в подкрепа на развитието на студенти, докторанти и млади научни работници, участващи в научната и образователна дейност на центъра и осигуряване на добро взаимодействие между наука и бизнес.

- Изграждане на регионална мрежа за набиране и обработване на данни за оценка на потенциала на слънчевата и вятърна енергия за енерго-производството.

- Разработване на модели за предоставяне на входна информация за нуждите на развитие на енергийни проекти за използване на слънчевата и вятърна енергия на конкретни площадки.

- Интегриране на научноизследователската и приложната дейност в подкрепа на развитието на енергийни проекти.

Технически Университет е с традиции и потенциал в областта на ВЕИ. Активността на колективите от университета се повишава и заедно с партньорските организации ТУ подготвя нови проектни предложения за национални и международни конкурси. Университетът приветства нови партньорства и форми на сътрудничество.

Партньори

Финансирането на проекта е осигурено със средства на Фонд „Научни изследвания” и съфинансиране от консорциум с базова организация – Техническия университет Варна и партнъори Асоциацията на производителите на екологична енергия и Про Еко Енергия ООД.

Към сайта на проекта »