Наименование на проекта:
ПОВИШАВАНЕ НА НАУЧНИЯ ПОТЕНЦИАЛ В ОБЛАСТТА НА ИНЖЕНЕРНИТЕ НАУКИ И ИНФОРМАТИКАТА

Наименование на водещата организация:
Технически университет–Варна

Наименование на партньора:
Институт по компютърни и комуникационни системи – БАН-София

Финансирането е осигурено със средства на:
Европейския Социален Фонд
Европейския фонд за регионално развитие в рамките на Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” по Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: “Подкрепа за развитието на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени”

Към сайта на проекта »

Цели на проекта

• Да се стимулират завършилите висше инженерно образование да продължават своето обучение за получаване на научна степен и кариерно развитие в областта на науката.

• Да се укрепи развитието на българския научен потенциал чрез достъпност на образованието.

Специфични цели

• Да се разработят иновативни решения в областта на инженерните науки, информатиката и комуникациите.

• Да се развие ефективно и устойчиво партньорство между Технически университет - Варна и Институт по компютърни и комуникационни системи – БАН.

• Да се насърчи мобилността на учени.

Проектът е насочен към един от основните три преформулирани лисабонски приоритети: развитие на образованието чрез широко въвеждане на информационните и комуникационни технологии.

След преразглеждане на приоритетите на Лисабонската стратегия, през 2004 година целите вече са концентрирани към повишаване на усилията върху важните за Европейския съюз мерки, които да стимулират икономиката, да пригодят работната сила към изискванията на пазара на труда, едновременно с това да запазят европейския социален модел и създадат повече и по-добри работни места. Целта е да се адаптират системите за образование и обучение към нуждите на икономиката, основаваща се на знанието. Един от основните три преформулирани лисабонски приоритети е развитието на образованието чрез широко въвеждане на информационните и комуникационни технологии. Проектът е насочен към повишаване ефективността на работа на обучителните институции.

В проекта предвиждаме мобилизиране на партньорите по време на и след проекта за планиране и осъществяване на програми и мерки за подобряване на достъпа до образование, обучение в съответствие с потребностите на пазара на труда, увеличено инвестиране в човешки капитал, за утвърждаване на практиката за учене през целия живот, развитие на научния потенциал в областта на научните изследвания и иновациите, както и равното третиране и равни възможности за всички млади хора в Техническия университет - Варна и Института по компютърни и комуникационни системи (ИККС)– БАН.

Проектното предложение е в съответствие с приоритетното направление 3 на ОП „Развитие на човешките ресурси” за подобряване качеството на образованието и обучението. Предложението е съобразено със стратегията за развитие на община Варна за повишаване капацитета на научния потенциал и стимулиране и подпомагане на развитието на Техническия университет Варна. Едновременно с това предложението се съобразява с текущи инициативи на Европейския Съюз в областта на недопускането на дискриминацията и социалното изключване и устойчивото развитие.

Предвидените по проекта инициативи – обучение и пряк контакт с изявени представители на инженерните науки имат за цел да окуражат младите научни работници и да ги приобщават към научното търсене, да се стимулират истински търсещите хора сред младите учени, у които искрата да създават, да реализират дадена идея, виждайки нещата така, както никой преди тях не е могъл, се е запазила.