Технически университет – Варна е партньор на „МОС КОНСУЛТ“ ООД по АДБФП BG16RFOP002-1.005-0164-C01 от 16.05.2018г. „Разработване на компютърно приложение с образователен характер в сферата на машиностроенето, използващо виртуална реалност“.

Проектът е свързан с ангажирането на персонал, използването налични активи и закупуването на работни станции - 5 бр. и софтуер за виртуализация - 1 бр. Човешките, материалните и нематериалните активи са необходими за разработването на продуктова иновация – иновативно компютърно приложение с образователен характер, използващо виртуална реалност, с което ще се предоставя иновативна образователна услуга в областта на машиностроенето, която иновация ще бъде разработена съвместно от МОС Консулт ООД и партньора на компанията Технически университет – Варна.

Закупуването на оборудването и ангажирането на персонала ще се осъществи със средства по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020г., като общата сума на инвестицията е 650 084.16 лв., от които 499 543.57 лв. безвъзмездна финансова помощ (424 612.04 лв. европейско и 74 931.53 лв. национално съфинансиране)  и 150 540.59 лв. собствено съфинансиране.

Обща цел на проекта: Повишаване на иновационния капацитет на "МОС Консулт" ООД в тематична област "Нови технологии в креативни и рекреативни индустрии", направление "Компютърни и мобилни приложения с образователен характер" от ИСИС чрез разработване на иновативно на европейско ниво компютърно приложение с образователен характер, използващо виртуална реалност, с което ще се предоставя иновативна образователна услуга в областта на машиностроенето.

Специфични цели на проекта:

• Разработване на иновативна на европейско ниво образователна услуга в областта на машиностроенето, предоставяна чрез иновативно компютърно приложение;
  • Разработване на иновативно на европейско ниво компютърно приложение, базиращо се на нови знания в областта;
  • Разширяване на набора разработени иновационни продукти до TRL 6 на компанията;
  • Подобряване на конкурентоспособността на "МОС Консулт" ООД.

Резултати:

• повишаване на иновативния капацитет на партньора и кандидата;
  • сформиране и започване на работа на научно-изследователския екип за разработване на иновацията;
  • започване на амортизационни отчисления на закупени преди старта на проекта, сървър и дисков масив, необходими за разработване на иновацията;
  • извършени изследвания, изпитвания и измервания, свързани с разработката на приложен модел на софтуерния продукт
  • повишаване на иновативния капацитет на партньора и кандидата;
  • създадена бета версия на софтуерния продукт и тест на бета версията в релевантна среда;
  • закупени, монтирани и въведени в експлоатация 5 бр. работни станции.
  • осигурена необходимата хардуерна инфраструктура за ефективна работа на научно-изследователския екип по разработване на иновацията;
  • закупен и въведен в експлоатация 1 бр. софтуер за виртуализация;
  • осигурена необходимата софтуерна инфраструктура за ефективна работа на научно-изследователския екип по разработване на иновацията;