Обучението по специалностите е по учебен план, който за първи път в България е изцяло съобразен с международните стандарти за обучение в областта на компютърните технологии. Катедра "КНТ" редовно обновява своите учебни планове, позволявайки по този начин най-новите постижения в областта на компютърните науки и информационните технологии да бъдат своевременно предоставени на студентите. Осъвременяванията на учебните програми се правят на базата на изискванията на пазара на IT специалисти, на най-новите препоръки на IEEE (Световната организация на инженерите по електротехника и електроника) и ACM (Световната асоциация по компютърни машини), както и на текущите академични програми на водещи световни университети.

Към сайта на катедрата »

Още

Катедра

„Компютърни науки и технологии”

Ръководител на катедрата

ас. инж. Венелин Георгиев Малешков
техн.изп. Христина Янчева

Създаване на катедрата

Катедра „Компютърни науки и технологии” е създадена през 1982г. като катедра „Изчислителна техника” за обучение по общообразователно програмиране и използване на компютри на всички специалности. От 1983г. с решение на Министерски съвет на Република България се разкрива и едно-именна специалност, която с приетия през 1997г. Държавен регистър на специалностите се преименува в „Компютърни системи и технологии”. Настоящето си име катедрата получава през 2002 г. През 1992г. катедрата е акредитирана от Международната организация по Компютърни науки „Upsilon Pi Epsilon” със седалище САЩ и става неин член. Катедра “КНТ” има участие в различни международни проекти в рамките на 7ма Рамкова Програма на Европейската Общност, програми SOCRATES, LEONARDO, HORIZON2020 и др.

Научно направление в което работи състава на катедрата

Професионалното и научно направление на катедрата е 5.3. „Комуникационна и компютърна техника”

Тематика на научните изследвания

Научните изследвания са в областта на компютърните системи и информационните технологии и тяхното приложение
·         Микропроцесорни и специализирани компютърни системи;
·         Компютърни комуникации и мрежи;
·         Алгоритми и структури данни;
·         Информационни системи и бази от данни;
·         Софтуерни технологии;
·         Графични системи;
·         Програмни технологии в Интернет;
·         Компютърна и мрежова сигурност;
·         Разпределено програмиране и моделиране;
·         Езици за програмиране, компилатори и интерпретатори;
·         Системно програмиране и др.

Постижения на научните изследвания

Потребителите са фирми и организации у нас и в чужбина с различен предмет на дейност като:
„Банков концерн BAWAG PSK”,
„UniCredit Bayerische Hypo-und Vereinsbank” Германия,
„Експресбанк”,
„Пристанище Варна”,
„Българска банка за развитие”,
„Онкодиспансер - Варна”,
„Девня Цимент” АД,
„Вулкан Цимент” АД,
„Италчементи Груп”,
„Летище Варна и летище Бургас”,
„Банка “Алианц” ,
„Българска банка за развитие”,
„ASIC Depot”,
„Adastra” България,
„HP” България,
„IBM” България
“Cisco systems” България
„ИКТ Клъстер – Варна” и много други.

Представяне и оценка на лабораторната база за научни изследвания

Катедра “КНТ” разполага с 13 лаборатории за провеждане на лабораторни занятия, като 6 от тях са специализирани за провеждане на научни изследвания:
·    Лаборатория по Linux и компютърни мрежи, оборудвана с компютри, рутери и мрежови устройства. Лабораторията е предназначена за научни изследвания и обучение в областта на мрежовото администриране , мрежовата сигурност и  разпределеното програмиране.
·    Лаборатория на мрежовата Cisco академия (Cisco Networking Academy), оборудвана със Cisco рутери, пасивни устройства и компютри. Предназначена е за научни изследвания и обучение на студенти по дисциплини, свързани с компютърни мрежи и мрежови комуникации,
·    SUN лаборатория, оборудвана с многопроцесорна сървърна машина с виртуална инфраструктура и терминали. Използва се за изследвания и обучение по операционни системи, системно програмиране, компилатори и интерпретатори.
·    Лаборатория по Специализирани компютърни системи, Лабораторията е оборудвана от компанията Jonson Controls с компютри, микроконтролерни модули и разнообразни възли за управление.
·    Лаборатория по виртуалност и мобилност, оборудвана от фирмата Hewlett Packard с tablet PC, мобилни мрежови устройства и многофункционални офис машини. В лабораторията се провеждат изследвания по създаване на виртуални инфраструктури и организиране на виртуални лаборатории, позволяващи отдалечен достъп чрез мобилни комуникации.
·    Лаборатория по програмируема логика, изградена през 2013г. с дарение на фирма ASIC Depot. Лабораторията разполага с апаратни и програмни модули за проектиране и симулация на базата на технологиите  FPGA и Verilog.